"Tiiro" meaning in All languages combined

See Tiiro on Wiktionary

Proper name [Finnish]

IPA: /ˈtiːro/, [ˈt̪iːro̞]
Rhymes: -iːro Etymology: Perhaps a variant of Tiira. Head templates: {{head|fi|proper noun||g=|head=|sort=}} Tiiro, {{fi-proper noun}} Tiiro Inflection templates: {{fi-decl-valo|Tiir|||o|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], Tiiro [nominative, singular], Tiirot [nominative, plural], Tiiro [accusative, nominative, singular], Tiirot [accusative, nominative, plural], Tiiron [accusative, genitive, singular], Tiirot [accusative, genitive, plural], Tiiron [genitive, singular], Tiirojen [genitive, plural], Tiiroa [partitive, singular], Tiiroja [partitive, plural], Tiirossa [inessive, singular], Tiiroissa [inessive, plural], Tiirosta [elative, singular], Tiiroista [elative, plural], Tiiroon [illative, singular], Tiiroihin [illative, plural], Tiirolla [adessive, singular], Tiiroilla [adessive, plural], Tiirolta [ablative, singular], Tiiroilta [ablative, plural], Tiirolle [allative, singular], Tiiroille [allative, plural], Tiirona [essive, singular], Tiiroina [essive, plural], Tiiroksi [singular, translative], Tiiroiksi [plural, translative], Tiirotta [abessive, singular], Tiiroitta [abessive, plural], - [instructive, singular], Tiiroin [instructive, plural], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], Tiironi [first-person, nominative, singular, singular-possessive], Tiironi [accusative, first-person, nominative, singular, singular-possessive], Tiironi [accusative, first-person, genitive, singular, singular-possessive], Tiironi [first-person, genitive, singular, singular-possessive], Tiirojeni [first-person, genitive, singular, singular-possessive], Tiiroani [first-person, partitive, singular, singular-possessive], Tiirojani [first-person, partitive, singular, singular-possessive], Tiirossani [first-person, inessive, singular, singular-possessive], Tiiroissani [first-person, inessive, singular, singular-possessive], Tiirostani [elative, first-person, singular, singular-possessive], Tiiroistani [elative, first-person, singular, singular-possessive], Tiirooni [first-person, illative, singular, singular-possessive], Tiiroihini [first-person, illative, singular, singular-possessive], Tiirollani [adessive, first-person, singular, singular-possessive], Tiiroillani [adessive, first-person, singular, singular-possessive], Tiiroltani [ablative, first-person, singular, singular-possessive], Tiiroiltani [ablative, first-person, singular, singular-possessive], Tiirolleni [allative, first-person, singular, singular-possessive], Tiiroilleni [allative, first-person, singular, singular-possessive], Tiironani [essive, first-person, singular, singular-possessive], Tiiroinani [essive, first-person, singular, singular-possessive], Tiirokseni [first-person, singular, singular-possessive, translative], Tiiroikseni [first-person, singular, singular-possessive, translative], Tiirottani [abessive, first-person, singular, singular-possessive], Tiiroittani [abessive, first-person, singular, singular-possessive], - [first-person, instructive, singular, singular-possessive], - [comitative, first-person, singular, singular-possessive], Tiiroineni [comitative, first-person, singular, singular-possessive], no-table-tags [table-tags], Tiirosi [nominative, second-person, singular, singular-possessive], Tiirosi [accusative, nominative, second-person, singular, singular-possessive], Tiirosi [accusative, genitive, second-person, singular, singular-possessive], Tiirosi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], Tiirojesi [genitive, second-person, singular, singular-possessive], Tiiroasi [partitive, second-person, singular, singular-possessive], Tiirojasi [partitive, second-person, singular, singular-possessive], Tiirossasi [inessive, second-person, singular, singular-possessive], Tiiroissasi [inessive, second-person, singular, singular-possessive], Tiirostasi [elative, second-person, singular, singular-possessive], Tiiroistasi [elative, second-person, singular, singular-possessive], Tiiroosi [illative, second-person, singular, singular-possessive], Tiiroihisi [illative, second-person, singular, singular-possessive], Tiirollasi [adessive, second-person, singular, singular-possessive], Tiiroillasi [adessive, second-person, singular, singular-possessive], Tiiroltasi [ablative, second-person, singular, singular-possessive], Tiiroiltasi [ablative, second-person, singular, singular-possessive], Tiirollesi [allative, second-person, singular, singular-possessive], Tiiroillesi [allative, second-person, singular, singular-possessive], Tiironasi [essive, second-person, singular, singular-possessive], Tiiroinasi [essive, second-person, singular, singular-possessive], Tiiroksesi [second-person, singular, singular-possessive, translative], Tiiroiksesi [second-person, singular, singular-possessive, translative], Tiirottasi [abessive, second-person, singular, singular-possessive], Tiiroittasi [abessive, second-person, singular, singular-possessive], - [instructive, second-person, singular, singular-possessive], - [comitative, second-person, singular, singular-possessive], Tiiroinesi [comitative, second-person, singular, singular-possessive], no-table-tags [table-tags], Tiiromme [first-person, nominative, plural, plural-possessive], Tiiromme [accusative, first-person, nominative, plural, plural-possessive], Tiiromme [accusative, first-person, genitive, plural, plural-possessive], Tiiromme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], Tiirojemme [first-person, genitive, plural, plural-possessive], Tiiroamme [first-person, partitive, plural, plural-possessive], Tiirojamme [first-person, partitive, plural, plural-possessive], Tiirossamme [first-person, inessive, plural, plural-possessive], Tiiroissamme [first-person, inessive, plural, plural-possessive], Tiirostamme [elative, first-person, plural, plural-possessive], Tiiroistamme [elative, first-person, plural, plural-possessive], Tiiroomme [first-person, illative, plural, plural-possessive], Tiiroihimme [first-person, illative, plural, plural-possessive], Tiirollamme [adessive, first-person, plural, plural-possessive], Tiiroillamme [adessive, first-person, plural, plural-possessive], Tiiroltamme [ablative, first-person, plural, plural-possessive], Tiiroiltamme [ablative, first-person, plural, plural-possessive], Tiirollemme [allative, first-person, plural, plural-possessive], Tiiroillemme [allative, first-person, plural, plural-possessive], Tiironamme [essive, first-person, plural, plural-possessive], Tiiroinamme [essive, first-person, plural, plural-possessive], Tiiroksemme [first-person, plural, plural-possessive, translative], Tiiroiksemme [first-person, plural, plural-possessive, translative], Tiirottamme [abessive, first-person, plural, plural-possessive], Tiiroittamme [abessive, first-person, plural, plural-possessive], - [first-person, instructive, plural, plural-possessive], - [comitative, first-person, plural, plural-possessive], Tiiroinemme [comitative, first-person, plural, plural-possessive], no-table-tags [table-tags], Tiironne [nominative, plural, plural-possessive, second-person], Tiironne [accusative, nominative, plural, plural-possessive, second-person], Tiironne [accusative, genitive, plural, plural-possessive, second-person], Tiironne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], Tiirojenne [genitive, plural, plural-possessive, second-person], Tiiroanne [partitive, plural, plural-possessive, second-person], Tiirojanne [partitive, plural, plural-possessive, second-person], Tiirossanne [inessive, plural, plural-possessive, second-person], Tiiroissanne [inessive, plural, plural-possessive, second-person], Tiirostanne [elative, plural, plural-possessive, second-person], Tiiroistanne [elative, plural, plural-possessive, second-person], Tiiroonne [illative, plural, plural-possessive, second-person], Tiiroihinne [illative, plural, plural-possessive, second-person], Tiirollanne [adessive, plural, plural-possessive, second-person], Tiiroillanne [adessive, plural, plural-possessive, second-person], Tiiroltanne [ablative, plural, plural-possessive, second-person], Tiiroiltanne [ablative, plural, plural-possessive, second-person], Tiirollenne [allative, plural, plural-possessive, second-person], Tiiroillenne [allative, plural, plural-possessive, second-person], Tiironanne [essive, plural, plural-possessive, second-person], Tiiroinanne [essive, plural, plural-possessive, second-person], Tiiroksenne [plural, plural-possessive, second-person, translative], Tiiroiksenne [plural, plural-possessive, second-person, translative], Tiirottanne [abessive, plural, plural-possessive, second-person], Tiiroittanne [abessive, plural, plural-possessive, second-person], - [instructive, plural, plural-possessive, second-person], - [comitative, plural, plural-possessive, second-person], Tiiroinenne [comitative, plural, plural-possessive, second-person], no-table-tags [table-tags], Tiironsa [nominative, possessive, singular, third-person], Tiironsa [nominative, plural, possessive, third-person], Tiironsa [accusative, nominative, possessive, singular, third-person], Tiironsa [accusative, nominative, plural, possessive, third-person], Tiironsa [accusative, genitive, possessive, singular, third-person], Tiironsa [accusative, genitive, plural, possessive, third-person], Tiironsa [genitive, possessive, singular, third-person], Tiirojensa [genitive, plural, possessive, third-person], Tiiroaan [partitive, possessive, singular, third-person], Tiiroansa [partitive, possessive, singular, third-person], Tiirojaan [partitive, plural, possessive, third-person], Tiirojansa [partitive, plural, possessive, third-person], Tiirossaan [inessive, possessive, singular, third-person], Tiirossansa [inessive, possessive, singular, third-person], Tiiroissaan [inessive, plural, possessive, third-person], Tiiroissansa [inessive, plural, possessive, third-person], Tiirostaan [elative, possessive, singular, third-person], Tiirostansa [elative, possessive, singular, third-person], Tiiroistaan [elative, plural, possessive, third-person], Tiiroistansa [elative, plural, possessive, third-person], Tiiroonsa [illative, possessive, singular, third-person], Tiiroihinsa [illative, plural, possessive, third-person], Tiirollaan [adessive, possessive, singular, third-person], Tiirollansa [adessive, possessive, singular, third-person], Tiiroillaan [adessive, plural, possessive, third-person], Tiiroillansa [adessive, plural, possessive, third-person], Tiiroltaan [ablative, possessive, singular, third-person], Tiiroltansa [ablative, possessive, singular, third-person], Tiiroiltaan [ablative, plural, possessive, third-person], Tiiroiltansa [ablative, plural, possessive, third-person], Tiirolleen [allative, possessive, singular, third-person], Tiirollensa [allative, possessive, singular, third-person], Tiiroilleen [allative, plural, possessive, third-person], Tiiroillensa [allative, plural, possessive, third-person], Tiironaan [essive, possessive, singular, third-person], Tiironansa [essive, possessive, singular, third-person], Tiiroinaan [essive, plural, possessive, third-person], Tiiroinansa [essive, plural, possessive, third-person], Tiirokseen [possessive, singular, third-person, translative], Tiiroksensa [possessive, singular, third-person, translative], Tiiroikseen [plural, possessive, third-person, translative], Tiiroiksensa [plural, possessive, third-person, translative], Tiirottaan [abessive, possessive, singular, third-person], Tiirottansa [abessive, possessive, singular, third-person], Tiiroittaan [abessive, plural, possessive, third-person], Tiiroittansa [abessive, plural, possessive, third-person], - [instructive, possessive, singular, third-person], - [instructive, plural, possessive, third-person], - [comitative, possessive, singular, third-person], Tiiroineen [comitative, plural, possessive, third-person], Tiiroinensa [comitative, plural, possessive, third-person]
  1. a Finnish surname Tags: error-lua-exec Derived forms: Tiirola
{
  "etymology_links": [
    [
      "Tiira",
      "Tiira#Finnish"
    ]
  ],
  "etymology_text": "Perhaps a variant of Tiira.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiro",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiro",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiron",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiron",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirossa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirosta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirolla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirolta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirolle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirona",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirotta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirossani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirostani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirooni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirolleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirokseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirottani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirossasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirostasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirottasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiromme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiromme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiromme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiromme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirossamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirostamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirottamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirossanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirostanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirottanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirossaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirossansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirostaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirostansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirolleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirokseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirottaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirottansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "proper noun",
        "3": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "Tiiro",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "Tiiro",
      "name": "fi-proper noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Tiir",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "o",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "name",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish surnames",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish valo-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "Tiirola"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a Finnish surname"
      ],
      "id": "en-Tiiro-fi-name-hajgpkas",
      "links": [
        [
          "surname",
          "surname"
        ]
      ],
      "tags": [
        "error-lua-exec"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtiːro/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪iːro̞]"
    },
    {
      "rhymes": "-iːro"
    }
  ],
  "word": "Tiiro"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "Tiirola"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "Tiira",
      "Tiira#Finnish"
    ]
  ],
  "etymology_text": "Perhaps a variant of Tiira.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiro",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiro",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiron",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiron",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirossa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirosta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirolla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirolta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirolle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirona",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirotta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirossani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirostani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirooni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirolleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirokseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirottani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirossasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirostasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirottasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "second-person",
        "singular",
        "singular-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiromme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiromme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiromme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiromme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirossamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirostamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirottamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "first-person",
        "plural",
        "plural-possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirossanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirostanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirottanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "plural-possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirossaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirossansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirostaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirostansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirolleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirollensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiironansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirokseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirottaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiirottansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "Tiiroinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "proper noun",
        "3": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "Tiiro",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "Tiiro",
      "name": "fi-proper noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Tiir",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "o",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "name",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 2-syllable words",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish proper nouns",
        "Finnish surnames",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish valo-type nominals",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Finnish/iːro",
        "Rhymes:Finnish/iːro/2 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "a Finnish surname"
      ],
      "links": [
        [
          "surname",
          "surname"
        ]
      ],
      "tags": [
        "error-lua-exec"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtiːro/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪iːro̞]"
    },
    {
      "rhymes": "-iːro"
    }
  ],
  "word": "Tiiro"
}

Download raw JSONL data for Tiiro meaning in All languages combined (23.5kB)

{
  "called_from": "luaexec/683",
  "msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
  "path": [
    "Tiiro",
    "Template:error",
    "#invoke",
    "#invoke"
  ],
  "section": "Finnish",
  "subsection": "proper noun",
  "title": "Tiiro",
  "trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.